Start       O rasie       O hodowli       Sprzedaż       Galeria       Tapety       Kontakt

Polecamy wspaniałe konie rasy haflinger

Konie haflingery
Zobacz powiększenie


Zapraszamy do działu sprzedaży.


Polecamy wspaniałe konie rasy Haflinger

haflinger

Marzysz o posiadaniu własnego konia? - Dobrze trafiłeś.

Konie rasy Haflinger pochodzą z Austrii. Są silne i wrażliwe, idealne pod siodło i do pracy w zaprzęgu.

Haflinger to wymarzony koń dla Ciebie. Ma swobodny ruch we wszystkich chodach i spokojny charakter. Haflinger jest koniem, który "da się lubić".

Wysokość koni 13,1-14,2 dłoni (135-147 cm)
Maść Izabelowata albo kasztan, grzywa i ogon płowe.
Kontakt

Stajnia Jacky
Jacek Purzycki
tel./fax 029 - 76 80 509
tel. kom. 0-601-145-080

email:
jacky@haflinger.com.pl

Chrzanowo 40
06-225 Rzewnie (k. Różana)
woj. mazowieckie

Linkifoto

powered by Narzędzia SEO - OK.INFO.PL


Rasa koni Haflinger

Charakterystyka rasy:

Głowa Haflingera jest niewielka i ma cały wdzięk głowy araba. Oczy są duże, uszy małe i ruchliwe. Szyja silna, a łopatki długie i skośne. Grzbiet prosty i szeroki, zad zaokrąglony i dobrze umięśniony. Nogi są dosyć krótkie i dobrze ukostnione. Na nogach nie ma zbyt wielu sterczących szczotek, grzywa i ogon obfite.

Znakomite kuce pracujące w górskim terenie. Dziś ta ich właściwość czyni je atrakcją turystyczną. Niegdyś kuce te stanowiły ważną pomoc w transporcie i rolnictwie.

Pochodzienie:
Kraj Austria (pd. Tyrol)

Haflinger powstał na południu, w górach pd. Tyrolu, na wysokości 1500-2000 m npm. Chroniony przed mieszaniem z innymi rasami, rozwinął się w krzepką rasę, dającą potomków bardzo zbliżonych do typu rasy.

Głównym ośrodkiem hodowlanym była dolina Sarn wokół wsi Hafling. Jej mieszkańcy prawdopodobnie pochodzą od Ostrogotów, którzy się tam osiedlili po wygnaniu z Włoch w VI w. n.e. Przywieźli z sobą małe konie arabskie używane na wojnie i krzyżowali je z górskimi kucami, aż wyprowadzili miejscową rasę, przodka współczesnego Haflingera.

Pierwsze zapisy o rasie pochodzą z 1868, z opisu ogiera El Bedavi XXII, mającego wzmocnić miejscową rasę. Był on synem ogiera czystej krwi arabskiej, ze słynnej węgierskiej stajni w Babolna, i klaczy tejże rasy. El Bedavi XXII został skrzyżowany z miejscowymi kucami; począwszy od niego można już prześledzić historię współczesnej rasy Haflinger. Jego syn, 249 Follie, został rozpłodowym ogierem założycielskiego rodu. Follie miał typową kasztanową sierść, białą grzywę i biały ogon. 99% rasy odziedziczyło tę cechę w wyniku chowu wsobnego, jaki miał miejsce w XIX w.

Ze swą mocną budową, pewnością kroków, pojętnością i siłą, Haflinger był powszechnie używany przez austriackich górali. Zarówno w latach pokoju, jak i w czasach wojny byt także zwierzęciem jucznym. Tuż przed II wojną światową Niemcy promowali hodowlę Haflingerów, gdyż chcieli ich używać do transportu w górach.
Dziś austriacki rząd popiera hodowlę tej rasy. Kuce znakowane są literą „H" w połączeniu z narodowym kwiatem Austrii, szarotką.

(Źródło: Konie JANE KIDD Wyd. Ryszard Kluszczyński, 1995r.)


Copyright 2005 by Jacky Wykonanie OK.INFO.PL